Zaujíma Vás výroba zrkadiel?

Už 26 rokov na Slovensku vyrábame zrkadlá a robíme ich kvalitne, preto sa vám v tomto článku budeme snažiť priblížiť všetko, čo ste kedy potrebovali vedieť o výrobe zrkadiel.

Zrkadlá – nájdeme ich v kúpeľni, na toalete, v spálňach, na chodbe či v hoteloch a baroch. Fakt je, že či už tie malé do ruky, alebo interiérové, kúpeľňové alebo chodbové, zrkadlá zdobia a spríjemňujú interiéry našich domácností.

Zrkadlo je bezpochyby každodennou súčasťou nášho života. Vo svojej najjednoduchšej podstate je zrkadlo hladká plocha, ktorá je schopná odrážať dopadajúce svetlo a tak v nej vzniká obraz scenérie, ktorá je pred ňou. Kto vynašiel funkciu zrkadla ako prvý to vám teraz nepoviem, ale dozviete sa, že vodné hladiny boli prvé, kde človek začal pozorovať svoj obraz. Toto však (z hľadiska domáceho použitia) veľmi praktické nebolo a tak začali ľudia vymýšľať, ako sa na seba môžu dívať aj doma a ako sa niečo – takto účelné dá vyrobiť.

Zrkadlo ako odraz vo vode

Obr.1 Zrkadlo ako odraz vo vode

A my, ľudia, sme samozrejme veľmi vynaliezaví. Tak sme prišli na to, že niektoré kovy, keď sú opracované do rovinnej plochy, poskytujú svojmu pozorovateľovi obraz. Netrvalo dlho a začali sa na tieto účely bežne využívať hladké dosky z medi, mosadze, striebra a samozrejme zlata. Vedeli ste napríklad, že Benátske zrkadlá (to sú tie ako ich poznáme dnes) sa začali vyrábať len pred 6 storočiami? Benátski majstri používali sklené tabule, na ktoré naniesli kovovú vrstvu, nazývanú tiež amalgám, no a amalgám je v skutočnosti zlúčenina dvoch prvkov: ortuti, olova alebo ortuti a cínu.

Dosť bolo histórie, teraz si popíšeme, ako sa zrkadlá vyrábajú dnes, pretože kedysi bola výroba zrkadla tajomstvom, do ktorého boli zasvätení len tí najzručnejší majstri a veľmi pozorne si strážili  svoje postupy. Toto tajomstvo už ale tajomstvom nie je a tu vám popíšeme všetko, čo ste kedy potrebovali o výrobe zrkadiel vedieť.

Výroba zrkadiel – súčasnosť:

Hlavnú zložku zrkadla tvorí sklo – sklená plocha – a na výrobu zrkadiel sa používa tzv. plavené sklo alebo tiež slangovo nazývané „flautka“ (angl. float = plaviť). Nazýva sa tak kvôli technológii plavenia akou sa vyrába. Na bežné zrkadlá, aké používame doma, sa najčastejšie používa sklo hrúbky 3 až 6 mm a môže byť číre (priehľadné), hnedé, sivé, modré, zelené  alebo patinované. V sklárňach nám ho vyrobia (vo forme sklených tabúľ), tieto sa narežú na potrebné veľkosti.

Vyroba skla

Obr.2: Takto to vyzerá v továrni na sklo

Potom sa prevezú do továrne na zrkadlá. Veľmi dôležité je oddeliť jednotlivé sklenené plochy pri prevoze tenkou vrstvou prášku, aby sa tabule navzájom nedotýkali a neznehodnotili – nepoškriabali. Po prevoze sa sklá dôkladne očistia. Najskôr sa prúdom vody odstráni prášok a hrubšie nečistoty, potom sa plochy opäť leštia, aby sa dosiahol dokonale rovný a hladký povrch. Práve preto sa kladie extrémny dôraz na čistotu prostredia pri výrobe zrkadiel.

Sklené plochy sa leštia špeciálnym leštiacim roztokom, ktorý je nanesený na plochy  a tieto sú kruhovými kefami leštené, až kým nie je dosiahnutá požadovaná kvalita. Tento proces prípravy sklenej tabule do dokonale rovnej plochy pripravenej na to, aby sa stala zrkadlom  nazýva mechanická aktivácia.

Keď je sklo pripravené, pokračuje do ďalšej fázy, ktorá sa nazýva chemická aktivácia. Na sklenenú tabuľu sa bude nanášať kovová vrstva. Ako ale dosiahnuť, aby tento kov držal a dokonale prilínal na perfektne upravenú a vyleštenú sklenú plochu? Na to sa používajú soli cínu, ktorý sa na upravovaný povrch nanášajú špeciálnymi dýzami, pretože látka – dusičnan strieborný – ktorá tvorí základ kovovej plochy nášho budúceho zrkadla musí na skle dokonale držať, priľnúť a byť stabilná.

Samotnú technológiu striebrenia si (bohužiaľ) každý výrobný podnik stráži ako podnikové tajomstvo, ale v zásade ide o to, že dusičnan strieborný a ďalšie potrebné zmesy chemikálií sa rovnomerne nanášajú v niekoľkých vrstvách na upravovanú sklenú plochu špeciálnymi dýzami. Potom sa (ešte) polotovar zrkadla zo zadnej strany presvieti, aby sa zistilo či sa vrstvy chemickej zmesi naniesli dokonale rovnomerne.  V niektorých prípadoch sa pri tomto procese ešte nájdu strieborné fľaky rôznych veľkostí a intenzity a „zrkadlo“ je na niektorých miestach stále do určitej miery priehľadné. Preto sa kovová vrstva musí ešte uhladiť, následne vysušiť a potom sa rovnomerná, už zaschnutá vrstva lakuje špeciálnym lakom – v minulosti to boli zmesy obsahujúce olovo, dnes už tento ťažký kov neobsahujú. Dokonca nová generácia zrkadiel, ktorú používame my, je natretá štyrmi vrstvami laku. Kvôli dokonalej ochrane kovovej vrstvy.

Potom sa už skoro hotové zrkadlá vysúšajú v peci, kde lak vytvrdne a uschne. Pec je vyhriata zvyčajne na teplotu okolo 160°C.

No a nakoniec sa zrkadlová plocha vyumýva, aby sa zbavila posledných nečistôt vzniknutých manipuláciou v peci a nechá sa vyschnúť. Nasleduje posledná vizuálna kontrola kvality a zrkadlová plocha je hotová.

Nakoniec, keď je už zrkadlová plocha vyrobená, tak nastupujeme my, spracovatelia zrkadloviny- zrkadlových tabúľ. Tie narežeme na potrebné rozmery, opracujeme hrany brúsením alebo fazetovaním. osadíme do rámu v prípade ak zrkadlo bude v ráme, či špeciálne opieskujeme aby sme tak mohli ešte nainštalovať funkčné LED osvetlenie.

Výroba zrkadiel z dieľne FABIÁN:

Veríme, že tento článok bol pre vás hodnotný, pretože čím viac človek niečomu rozumie, tým sa vie lepšie rozhodovať o danej veci – v našom prípade o kvalitnom zrkadle.

Martin Fabián
zakladateľ Zrkadlá-Fabián, s.r.o.

PS: Vyrobíme Vám to pravé, dokonalé zrkadlo, ktoré splní vaše nároky a bude do detailov kustomizované na mieru podľa Vás a bude dominantou Vašej kúpeľne – pokračujte tu >>